„Alberto Vijūko-Kojalavičiaus skaitymai 2022“

„Alberto Vijūko-Kojalavičiaus skaitymai 2022“

2022 m. rugsėjo 16 d. Rietave vyko tarptautinė mokslinė konferencija „Alberto Vijūko-Kojalavičiaus skaitymai – 2022“, skirta kunigaikščiams Oginskiams. Konferencija vyko Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje.
Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto prezidentas Remigijus Bimba atidarė tarptautinę mokslinę konferenciją ir pasveikino jos dalyvius. Žodį tarė Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis ir Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas.
Albertas Vijūkas-Kojalavičius (1609–1677) – istorikas, teologas, filosofas. Jis prisimenamas kaip žymus pedagogas, dirbęs Vilniaus universiteto rektoriumi. Jo darbai apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kilmingųjų genealogijas ir heraldiką yra aktualūs ir šiandien. Svarbiausias veikalas – pirmoji spausdinta Lietuvos istorija. Išskirtinis darbas – „Šventasis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos bei jai priklausančių provincijų giminių ir herbų vardynas“.
Konferenciją sudarė dvi dalys: pirmoji sesija buvo skirta kunigaikščiams Oginskiams, antroji – genealogijai. Moksliniame renginyje dalyvavo svečiai ir pranešėjai iš Ispanijos, Vokietijos, Lenkijos ir Lietuvos.
Konferencijoje pranešimus skaitė: Olijardas Lukoševičius („Oginskių pėdsakai Uogintų žemėje“), Vytas Rutkauskas („Kunigaikščių Oginskių ir Rietavo istorijos sąsajos“), prof. Alfonsas Vaišvila („Dvarų istorija kaip genealoginių tyrimų šaltinis ir kai kurie Oginskių santykiai su Šiluvos regiono bajorija“), dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė („J'ai toujours été indifférent à tout espèce de titres... Mykolas Kleopas Oginskis (1765–1833) apie kilmę ir titulus“), Dirk'as Weissleder'is („Vokiečių genealogija visame pasaulyje“), Virginio Baptista („FamilySearch” ir aš“), dr. Jakub'as Bajer'is („Stanislovo Augusto 1772 metų korespondencija su Andriumi Oginskiu“).
Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto įsteigtu Alberto Vijūko-Kojalavičiaus atminimo medaliu (autorius – Žydrūnas Strumila) ir premija už reikšmingiausius paskutiniųjų penkių metų darbus, susijusius su Lietuvos istorijos ir jos pagalbinių disciplinų – genealogijos, heraldikos, veksilologijos ir kitų – plėtojimu, puoselėjimu, tyrinėjimu, paveldo apsauga, sklaida, inovacine, kūrybine, edukacine ir moksline tiriamąja veikla, apdovanotas Vilniaus dailės akademijos profesorius Rolandas Rimkūnas.


DSC_9957b

Iš kairės: Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas, Mykolo Riomerio universiteto profesorius Alfonsas Vaišvila, Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto valdybos pirmininkas, Heraldikos akademijos direktorius Paulius Vaniuchinas, Tarptautinės genealogijos akademijos narys Virginio Baptista, Genealogojos, heraldikos ir veksilologijos instituto ir Genealogijos akademijos prezidentas Remigijus Bimba, Varšuvos universiteto Istorijos instituto mokslų daktaras Jakub'as Bajer'is, Tarptautinės genealogijos ir heraldikos konfederacijos viceprezidentas Dirk'as Weissleder'is, Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis, Olijardas Lukoševičius. Jolantos Klietkutės nuotr., 2022.

Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto įsteigtu vardiniu ženklu „Už svarų indėlį populiarinant genealogiją, heraldiką ir veksilologiją“ apdovanoti: Antanas Černeckis, Vytas Rutkauskas, prof. Alfonsas Vaišvila, Olijardas Lukoševičius, dr. Jakub Bajer, Birutė Briedytė.
Tarptautinę mokslinę konferenciją organizavo Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos institutas. Konferencijos rėmėjai ir partneriai: Britų taryba, Genealogijos akademija, Etninės kultūros globos taryba, Heraldikos akademija, Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Lietuvių kalbos institutas, Lietuvos kultūros tyrimų institutas, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Lietuvos valstybinis istorijos archyvas, Mykolo Riomerio universitetas, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus, Rietavo savivaldybė ir Veksilologijos akademija.
Visiems rėmėjams ir partneriams Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos institutas įteikė padėkas už paramą ir geranorišką pagalbą organizuojant tarptautinę mokslinę konferenciją.

Nuotraukoje iš kairės: Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto valdybos pirmininkas, Heraldikos akademijos direktorius Paulius Vaniuchinas, Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis, Alberto Vijūko-Kojalavičiaus atminimo medalio ir premijos laureatas Rolandas Rimkūnas, Tarptautinės genealogijos ir heraldikos konfederacijos viceprezidentas Dirk'as Weissleder'is, Genealogojos, heraldikos ir veksilologijos instituto ir Genealogijos akademijos prezidentas Remigijus Bimba, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas. Jolantos Klietkutės nuotr., 2022.